Ohlédnutí za rokem 2024

Z vývojáře na Lead Engineera

Ihned na začátku roku se naskytla příležitost posunout se z vývojáře do pozice Lead Engineera v nově vznikajícím produktu. Pro mě to byla jasná volba, jelikož tato kariérní cesta mě od začátku lákala a navíc jsem měl jedinečnou možnost stát u zrodu nového produktu na zelené louce. V té době navíc zahrnovala jak technologický leadership, tak i people management.

V podstatě celé jaro jsem ještě ale seděl na dvou židlích - jako vývojář ve starém týmu a zároveň jsem s 20% kapacitou připravoval architekturu a infrastrukturu nového produktu a nábor vývojáře. Poučením pro mě budíž to, abych minimalizoval překrývání více rolí a neustálé přepínání kontextu. I když jsou situace, kdy je dočasně pokrýt více rolí (například při zaučování nástupce), je důležité, aby se jednalo o co nejkratší časový úsek s jasně daným deadlinem a ne bianko šekem.

Nábor vývojáře

Za svojí kariéru jsem se přímo k náboru mnohokrát nedostal. V Mallu jsem párkrát dělal přísedícího u technického kola, ale většinou jsem seděl na druhé židli. Původně se na tom mnoho moc měnit nemělo, ale když vývojář, který se mnou měl na nový produkt nastoupit, oznámil výpověď, bylo potřeba situaci ihned řešit.

S pomocí našeho P&C jsme vystavili inzerát na JavaScript vývojáře, který se nebojí cloudu a musím říct, že jsem byl překvapen, kolik zájemců se přihlásilo. Na konci výběrového řízení jsem měl v ATS ~ 70 lidí. Jasně, když člověk odfiltruje dobrou půlu lidí z východu a pak velkou část těch, co zrovna udělali kurz webového vývoje a hledají svojí první šanci (což neodsuzuji, jen to nebyl profil, který bych potřeboval), zůstalo 7 lidí, kteří stáli za pozvání na pohovor.

Nejsem moc fanoušek “akademických” pohovorů, kde se ptá na teoretické znalosti, které člověk reálně stejně případně za pár minut dohledá na internetu. Stejně tak mi nedávájí smysl domácí úkoly. Prostě si pojďme na hodinu pokecat, já ti řeknu něco o sobě, produktu a firmě, ty se předsta mně a pak se pojďmě bavit o technologiích a o tom, jak řešíš problémy. Pokud je to za mě v pohodě, čeká tě druhé online kolo s šéfem vývoje a personalistou a pokud i za ně ok, pojďme se potkat na den osobně, kdy si potvrďme, že si sedneme i po lidské stránce. Za zhruba měsíc od vypsání inzerátu jsem si s novým kolegou plácnul.

AWS

Tuším, že už to bylo koncem roku 2023, kdy se u nás ve firmě spustila AWS Expertní skupina a já tak poprvé přišel do kontaktu s cloudem, o kterém jsem do té doby akorát četl (a viděl spousty vtipných memů a videí).

Původně jsem chtěl mít především informační náskok, až budeme migrovat existující služby do cloudu, ale s přechodem do nově vznikajícího produktu se z AWS stal můj každodenní chleba. Chtěl jsem využít skutečnost, že produkt s sebou nenese žádné historické břímě a jít tak skutečně cestou “AWS native”. Začal jsem tedy pravidelně pracovat s AWS konzolí, CDK, RDS, S3, Lambdou a API Gateway + komplet nastavení celé infrastruktury kolem, jelikož jsem dostal pouze přístup k účtu a zbytek už byl na mě.

Práce s AWS je mým denním chlebem i nadále a zpětně hodnotím jako skvělou možnost skutečně naplnit rčení “Learning by doing”, kdy jsem si u každé služby prošel řadou porodních bolestí.

Přednášky na konferencích

Při plánování roku 2024 jsem si řekl, že bych rád vystoupil na nějaké konferenci. Přednášení před publikem je pro mě značně nekomfortní situace, která mě na druhou stranu ale delší bou láká. Koncem roku 2023 jsem si to vyzkoušel na srazu Péhápkařů, ale tam jsem kvůli nemoci musel přednášet online. Živé vystoupení mě čekalo až v roce 2024.

WebExpo

Jako první příležitost se naskytlo WebExpo, konkrétně Discomfort Zone, kterou tam vede Riki Fridrich. Zde přichází první lekce - vždy si ujasni, v jakém jazyce bude přednáška. Měl sem připravena květnatá souvětí a trefné myšlenky o rozdílech mezi IT a armádou a většina toho ztroskotala na faktu, že při úvodním představení jsem se dozvěděl, že jedeme v angličtině. Proto hodně myšlenek vůbec nedošlo k vyřčení a hodně jsme se točili na obecné (a ne tolik zajímavé) vatě a obecných frázích.

TechMeetup Conference

Druhé vystoupení už bylo podstatně lepší, leč velkou zásluhou mého dobrého kamaráda a přednáškového sparing partnera Ondry Střeštíka. I když jsme si jasně předem stanovili, že pojedeme v češtině a já si obsah přednášky několikrát opakoval v autě po cestě na konferenci, neustálé výpadky toho “o čem sem chtěl mluvit” byly i tak přítomné. Hold to beru tak, že několik prvních vystoupení bude mizerných a za pár let si na to jen s úsměvem vzpomenu.

Chapter Leader

Nejvíce dynamický byl ale podzim. Už během roku se začala připravovat změna organizační struktury a sploštění celé organizace, což v září vyústilo ke snížení počtu manažerských stupňů. Lead Engineerům byly odebrány people manažerské povinnosti a vznikla nová role - Chapter Leader. Ten má pod sebou zpravidla 10-12 vývojářů a stará se o jejich rozvoj, fungování, personální agendu apod. Já dostal na starost 10 lidí a pěti různých týmů v Praze, Brně a Bratislavě.

Celý poslední kvartál jsem připravoval rozvojové plány na další rok, avšak ke konci roku dal kolega z jiného chapteru výpověď a bylo potřeba to co nejrychleji vyřešit. A protože v mém chapteru byl člověk, který měl o tuto pozici zájem a zároveň sídlí v Brně, rozhodl jsem se, že svůj starý chapter předám jemu a vezmu si pod sebe čistě pražské týmy, díky čemuž se budeme moci i častěji potkávat osobně.

Poučení do dalších let

  1. Stále být otevřený výzvám a nebát se je přijímat.
  2. Před přednáškou si domluvit jazyk, ve kterém bude probíhat.
  3. Nesedět na více židlích najednou, pokud to není nezbytně nutné.