Business + Development + Operations

Hodně čtu o tom, že DevOps je něco magického, co může okamžitě zlepšit týmy, když se aplikuje. Nebo že DevOps je pozice nebo oddělení. Ne, není. Je to stejná „pozice“ jako Agile. Nemůžete najmout někoho na pozici Agile. Stejně jako Agile, i DevOps je především kultura. To ale není smyslem tohoto článku.

Aby byl nějaký produkt realizovaný z papíru k zákazníkovi, musí projít alespoň třemi odděleními – Business, Development a Operations. Tím máme v podstatě čtyři možnosti, jak tyto oddělení namíchat (pokud vezmeme v úvahu, že mít BizOps a Development odděleně nemá moc význam. Jak je tedy skloubit a je skutečně DevOps něco speciálního?

Business + Development + Operations
Předpokládám, že tento styl je stále ve spoustě firem používán. Máte „byznysáky“ s jejich grafy, nápady a penězi, programátory se schopností nápady realizovat a adminy s infrastrukturou. Máte ale také dvě překážky – mezi byznysem a a vývojem a vývojem a operations. Každý z nich má své vlastní plány, cíle, organizaci a priority.

BizDev + Operations
Můžete zkusit dátbyznys a vývoj do jednoho týmu a hádám, že toto je velice rozšířené u firem, které se rozhodnou přejít na Scrum. Vývoj je tedy agilní, ale samotná infrastruktura, která produkt servíruje zákazníkům, je oddělená a mohou vznikat problémy v případě náhlých změn, specifických požadavků na infrastrukturu atd.

Business + DevOps
DevOps (jako spojení slov „development“ a „operations„) je podobné předchozímu případu, jen nyní máte společně vývoj a adminy. Můžeme tedy říct, že IT je agilní, ale business stále stojí stranou a nemám přímý vhled do životního cyklu produktu (z pohledu IT). Toto ve skutečnosti může způsobit více problémů, než když jsou oddělení admini.

BizDevOps
Pokud hledáte „Zlatý grál“ (a všimněte si uvozovek), tak nejlepší, co můžete udělat, je spojit business, vývoj a adminy do jednoho týmu, který se bude starat o celý životní cyklus produktu od jeho plánování, přes vývoj až po doručení k zákazníkovi. Všechna tři oddělení jsou zúčastněná na schůzkách a mohou navrhovat vylepšení z jejich úhlu pohledu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *