Dá se zhubnout 14kg za měsíc a půl?

Je to něco málo přes půl roku, co jsem tu psal o tom, jestli se dá zhubnout 20kg za měsíc a půl… Bystřejší čtenář jistě zaznamenal, že na v článku položenou otázku se nedostalo s odstupem času žádné odpovědi. Dovolím si to tedy zde v pár větách shrnout, než přejdu k podstatě článku dnešního.

Dá se zhubnout 20kg za měsíc a půl? Asi jo, dá. Zhubnul jsem oněch 20kg tenkrát já? Ne. Proč? Nechtěl jsem. Je to jen velmi slabá výmluva? Ano. Realita byla taková, že tenkrát jsem byl v období, kdy jsem měl silových sportů plné zuby, na závody jsem nakonec ani nešel a držet tak dietu kvůli nim mi přestalo dávat smysl.

Ale zpět k tématu. Zhruba v půlce prosince jsem byl postaven před podobný úkol – do konce ledna zredukovat váhu na co nejmenší číslo s podmínkou, aby žádné orgány nebo metabolismus celkově nebyly přetěžovány (tím jsem bohužel musel vyřadit ketogenní dietu). Tou dobou mi váha ukazovala něco kolem 112-113kg…

Vzhledem k tomu, že nebyl daný žádný konkrétní cíl (byť sen byl pod 100kg), jsem nehodlal riskovat žádné experimenty a nasadil jsem konstantní sacharidy, které se měnily pouze podle toho, jestli jsem měl ten den trénink, nebo ne.

Vánoce byly letos místo klidu, míru, cukroví a chlebíčků svátkem klidu, míru, rýže a vajec. Kromě kapra bez strouhanky a trochy salátu jsem si celé svátky odjel na dietě a i Silvestra jsem slavil ve společnosti vajec, sýrů, šunky a (ano, přiznám se), pár hrstí chipsů a lahví vína.

Po svátcích, uvědomněn, že vlastně už zbývají jen tři týdny do „deadline“ a že není na co čekat, přišly sacharidové vlny… Nejsem jejich velký fanoušek pro „takovéto domácí hubnutí“, ale pro moje potřeby se hodily skvěle. Navíc vlny 0-150-400 se v pohodě daly zvládnout a popravdě, více jsem si užíval „nuly“ na vejcích a syrečkách, než 4 velké porce rýže v nejvyšší den. Po zkušenostech z dřívějška jsem také vyřadil veškeré maso, což mi posledně také pár kilogramů ubralo.

Týden před koncem jsem ještě ranní kruháče vyměnil za ranní běhání, postupně pomalu tělo uklidňoval, srovnával jídelníček, až nakonec váha asi dva dny před cílem ukázala – 98.7kg. Po asi dvou letech jsem se dostal na dvojcifernou váhu.

Na závěr ještě pár postřehů, které jsem zaznamenal:

  • Méně je více. Je to otřepaná fráze, ale co se počtu a intenzity tréninků týče, nemá cenu trénovat každý den nebo 2x denně. Tělo se naopak dostane do stresu a přestane v dietě správně fungovat (= hubnout). Když jsem s dietou začínal, chodil jsem 3x týdně na kruhový trénink. Váha lezla dolů cca 2kg za týden. Po novém roce jsem chtěl přidat a začal chodit 6x týdne (pondělí 2x). Výsledek? Po týdnu ani deko dole…
  • Dieta s konstantními sacharidy funguje. Není nutné hned nasazovat sacharidové vlny, které se navíc musí naplánovat a správně nastavit. První půlku diety jsem držel konstantní cukry a stejně mi šla váha pravidelně dolů. Až do druhé půlky, kdy nebylo na co čekat, jsme nasadili sacharidové vlny a upravovovali je podle podle potřeby.
  • Maso jedině od řezníka. I když stále občas koupím maso v supermarketu, pokud mám možnost, volím jednoznačně řezníka. Finančně to vyjde lépe, maso je chutnější a kuřecí prsa jsou větší než ta, která se prodávají zatavená v plastu.
  • Zelenina a houby nastaví objem jídla. Nejsem moc dobrý kuchař a i toto označení úplně přesně nepopisuje skutečnost. Moje vaření se většinou skládá z rýže v rýžovaru, vajec ve vajíčkovaru a mase na pánvi. A jedno kuřecí prso mnohdy člověka moc neuspokojí. Naštěstí se to dá lehce napravit tím, že k masu přihodím cibuli, pórek nebo žampiony. Nutričně si nijak neuškodím a na talíři je toho ihned o poznání víc.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *