International PHP Conference 2015 – Den 1.

První den International PHP Conference 2015 je za námi. Po menších problémech s veřejnou dopravou (kdy vás stánkař pošle na linku U2, která sice podle jízdních řádů do vaší stanice nejede, ale prý na to nemáte koukat, abyste nakonec zjistili, že ona tam opravdu nejede…) jsme dorazili do hotelu zhruba hodinu před zahajovacím ceremoniálem.

Entrace to conference

Obzvláště já jsem byl hladový jak pes, tak jsem ihned začal hledat jídlo … bohužel bez úspěchu. Catering byl připraven až po první přednášce, ale byl zde už pak celý den.

Oh yes, free food...

Ale zpět k tématu, zde je několik poznámek z přednáček…

Zahájení
Úvodní řeč pronesl Sebastian Meyen a Thomas Wiesseckel a nejednalo se o nic jiného, než klasický úvodní proslov. Zmínili, že letos PHP slaví 20 let a že se blíží nové PHP 7. Svůj prostor dostal také Angular a HTML5, jelikož součástí konference je i WebTech Conference.

Conference is about to start

Asynchronous Data Processing with PHP Workers
Očekával jsem něco více pokročilého, ale jednalo se víceméně o úvod do asynchronních technik v PHP od klasických cron jobů po RabbitMQ a Kafku. Nicméně nový pohled na některé problémy mi to dalo a tak některé problémy, které nyní řešíme synchronně, můžeme začít řešit mimo hlavní běh aplikace. Pro mě asi nejzajímavější myšlenka bylo, že je potřeba monitorovat skutečně všechno, protože chyby se stávají. A je také potřeba hlídat stav front, protože i consumeři mohou selhat.

Don’t be a Boss. Be a Leader!
Hádám, že tato přednáška byla velkým překvapením i pro samotného řečníka. Byla původně umístěna do malé místnosti, ale nakonec přesunuta do velkého sálu, kde probíhalo zahájení. Tématem byla pozice „technického leadera“ v (agilních) týmech. Co má dělat, co dělat nemá, jak řešit konflikty, kontrolovat své ego, komunikovat s ostatními členy, nenechat se od týmu odtrhnout… Spousta užitečných informací z praxe.

20 Years of PHP
Malý výlet do historie PHP pod taktovkou přispěvatele Krise Köhntoppa. Keynote byla především o „temných zákoutích“ PHP jako jsou bezpečnostní díry způsobené různými přepínači, špatným návrhem atd. (více na PHP Sadness). Celé však velice neformálně podané. Ukázka toho, jak vypadal kód v PHP 1 a PHP 2 byla velice zajímavá.

The AutoScout24 Technology Change – crazy or trendsetting?
Asi nejpřínosnější přednáška dnešního dne, jelikož se týkala věcí, které aktuálně v práci řešíme také (monolit > mikroslužby, devops atd.). To celé podložené zkušenostmi z AutoScout24, což je velký evropský portál pro prodej aut. Několik zajímvých myšlenek na téma opuštění od vlastní infrastruktury a přechod alespoň některých částí do cloudu (AWS) nebo týmy dedikované pro nové (mikroslužby, nové technologie) a staré (to, co vydělává peníze) platformy. Je mi také sympatická zmíněná ideologie „vyvinul si to, tak se o to starej“ a že by velké firmy měli přispívat do open source a technologií obecně a lákat nové lidi i tímto způsobem.

Almost all your PHP-based Cross-Site Scripting Protection Mechanisms are belong to us
Nečekal jsem nic a dostal jsem hodně. I když řečník měl velice „specifickou“ angličtinu, poskytl dostatek zajímavých myšlenek a postřehů, které tento neduh bohatě smyly. Co původně měla být jen „nudná přednáška od frontenďáků“ se ukázalo jako zajímavá a hodnotná přednáška. Vypíchnutým problémem bylo, že spousta programátorů používá „magické“ XSS ošetřovací funkce, které jsou ale mnohdy děravé. Na závěr došlo i na zmínky XSS ve známých PHP frameworcích, včetně Nette.

Business Logic Security
Poslední přednáška dne, opět ohledně bezpečnosti, ale tentokrát trochu hlouběji. Více zaměřeno na správu session a autorizace obecně, skladování hesel a co hledat v logách, abyste odhalili případné pokusy o útok.

Abych to shrnul, první den byl plný zajímavých přednášek a opravdu se těším na zítřek. Také jsem dostal mé první (a dost možná i na delší dobu poslední) zařízení s Androidem – Intelibook tablet – který dostal každý se vstupenkou na celou konferenci.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *