International PHP Conference 2015 – Den 2.

Druhý den konference je za námi, ja jsem unavený jako pes a popravdě nemám moc náladu na nějaké hluboké intro, tak pojďme rovnou mrknout na to, které přednášky jsem dnes navštívil.

Docker in Production
I když jsem o Dockeru slyšel už dřív, jsem rád, že řečník udělal tuto přednášku vhodnou i pro začátečníky. Docker se mi líbí čím dál tím víc a z přednášky si odnáším spoustu zdrojů na zajímavé materiály o něm. Vážně si musím udělat čas a vyzkoušet ho.

Virtualization for Developers
Po Dockeru následovala přednáška o Vagrantu. Opět zajímavá technologie, kterou bych rád prozkoumal hlouběji. Předmětem přednášky bylo primárně reálné využití a praktické ukázky, což pro mě jako začátečníka bylo trochu složitější.

The Law of the hot Shit
Možná proto, že se blížil oběd, nebo že jsem se každou chvíli rozptyloval, ale z této keynote jsem si moc neodnesl. V podstatě byla o tom, že se čas od času objeví technologie nebo postup, který je z ničeho nic hrozně super (= „hot shit“), ale počase se zjistí, že zas tak super není a upustí se od něj. Takže bysme neměli přecházet na nové technologie a postupy jen proto, že jsou zrovna v kurzu.

My current ration is 1 session = 1 drink (at least)

The long Way to Lean – five years of Scrum and Lean at sipgate
S plným břichem je všechno lepší. Dokonce i přednášky. Jedna zajímavá, o pěti letech implementace Scrumu, byla na programu rovnou po obědě. Jak dávali lidi z různých oddělení dohromady, jaké byly jejich prvotní problémy („toto není moje práce„), co vše jim Scrum přinesl a jak změnili celou firmu na agilní myšlení. A jedna zajímavá myšlenka – víte, jak zjistit, že váš management Agile podporuje? Jednoduše tak, pokud by si byl ochotný s vaším týmem vyměnit svojí velkou prosvícenou kancelář, abyste vy mohli lépe fungovat. Pokud by to ochotný udělat nebyl, máte pravděpodobně problém…

Code Quality for Agile Teams
Další přednáška o Agile, tentokrát více teoretická. A ne ani tak přímo o agilních metodách, ale spíše o code review a kvalitě kódu obecně. Co jsem si odtud odnesl je především to, že každý tým by měl vědět, co pro ně znamená „kvalitní kód“ (a skutečně to není „používáme tabulátory místo mezer„, to se dá automatizovat) a že code review má být něco, kde celý tým diskutuje změny a ujišťuje se, že splňují jejich požadavky (takže žádné „mám tu ten isset() správně?„).

GitHub Archive – Processing and analyzing the billions of events generated by the world’s programmers
Bohužel jsem byl příliš zaneprázdněn, než abych přišel na tuto přednášku. Teda ne, nebylo tam místo. Ne, počkat, přednáška se zrušila. Řečník onemocněl? Ale, co to zkouším, úplně jsem na ni zapomněl. Byl jsem tam 15 minut a odešel… No tak počkat, takže jsem nezapomněl. Ale … dobře, nezajímala mě, tak jsem odešel dřív. Abych mohl programovat v Lue… Fajn, okej! Abych mohl sníst nějaké dobroty připravené na večer! … Které ani nebyly zatím připravené k jídlu, takže jsem obdržel „zabiju tě“ pohled od jedné z hostekse! Stačí?! Uf, ale bylo to super, byl jsem plný výborného jídla a všichni ostatní se mohli jen dívat na plné tácy.

Oh yes, donuts!

IPC Open Night – The Road to PHP 7
Pohodová keyone o vývoji PHP a nadcházející sedmé verzi. Na co se máme připravit a jaké jsou její výhody a nevýhody. Známá jména z PHP komunity a aktivní obecenstvo udělalo tuto keynote příjemným zážitkem.

Hackerspace
Nebyl jsem si jistý, co od tohoto očekávat, ale nakonec se Hackerspace ukázal jako jedna z nejpřínosnějších částí celé konference. Každý účastník mohl napsat návrh na nějaké téma, o kterých se následně hlasovalo a prvních šest se poté rozmístilo mezi stoly a bylo možné o nich diskutovat v širším okruhu lidí. Bohužel, náš návrh „Organizace testerů v agilních týmech“ vybrán nebyl, tak jsem skončil u stolu probírajícím význam TDD, což je pro mě také zajímavé téma. Začali jsme jako čtyři vývojáři řešící unit testy, integrační testy atd. a skončili … jako velká skupina v místní hospůdce, u piva (v mém případě jablečného džusu) a preclíků. Avšak opět spousta cenných informací z praxe a snad jsem si konečně ujasnil pohled na různé úrovně testování.

Our Hackerspace topic suggestion

Všeho všudy byl druhý den ještě zajímavější a hodnotnější než první (velké díky Hackerspace), tak uvidíme, co přinese poslední den.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *