International PHP Conference 2015 – Den 3.

Na poslední den konference jsem se moc dobře nevyspal, takže jsem se ráno vzbudil pěkně unavený. Do motelu jsem dorazil někdy kolem 1. hodiny po půlnoci a tak ty cca 4 hodiny spánku nebyly žádné terno. Musím také publikovat včerejší zápisky a sbalit si věci, protože ihned po konferenci odjíždíme. I tak jsem se však snažil být co nejvíce soustředěný na všech přednáškách, které jsem navštívil.

Bridging the Gap
Stefan Priebsch je jeden z mých oblíbených řečníků a tato přednáška to pouze potvrdila. Zajímavé povídání o tom, jak udržovat legacy kód a zbavovat se technického dluhu po malých krůčcích (protože ty velké většinou skončí neúspěchem). To vše vysvětleno na příkladu odstranění globálního připojení k databázi za použití Bridge, API a Factory. Mimochodem, umíte definovat „legacy kód“?

DRIVE with Vagrant and Ansible
Další přednáška o Vagrantu a virtualizaci pro vývojáře. Ocenil jsem „101“ styl, kdy řečník krok za krokem ukazuje, jak nastavit Vagrat a spustit demo aplikaci. Vagrat se mi zamlouvá čím dál tím víc a bude to jedna z prvních věcí, kterou zkusím, až se vrátím z konference, jelikož myšlenka, že si celé prostředí nakonfiguruji jedním souborem, je velice lákavá.

Diversity in Tech
Keynote o tom, jak je potřeba mít různé skupiny lidí v týmech, kterou vedla Rebecca Garcia – jedna z 35 žen pod 35 let, která mění technologické odvětví. Několik obecných rad o diverzifikaci v týmech, jak udělat pro lidi příjemné prostředí a jak může různorodost v týmech zlepšit jejich produkty.

Real World REST – Beginners
Je velká škoda, že se druhá (pokročilá) část této přednášky překlíná s „The Fall Guy“ od Sebastiana Bergmanna. Úvod do RESTu byl velice zajímavý i pro ty, kteří s ním již pracují. Co přesně mají jednotlivé HTTP metody dělat, jaké jsou výhody XML oproti JSONu a kdy je dobré zvážit vlastní content type nebo dokonce metodu, to byla některá z témat této přednášky.

The Fall Guy
Jo, stálo to za to. Nemohl jsem se sice zúčastnit pokročilé přednášky o RESTu, ale Sebastian Bergmann mi nedal důvod toho litovat. Poté, co známou scénu z Indiana Jonese s valícím se kamenem popsal pomocí PHP objektů, začal mluvit obecně o PHPUnit a také o „test doubles“ (dummies, stub, spies, mocky a faky). Mohu říct, že v testech používám stuby, ale toto mi pomohlo si uvědomit, jak mocné tyto věci jsou. A konečně jsem pochopil, co má vlastně moc správně dělat. Pro mě osobně jedna z nejpřínosnějších přednášek celého IPC.

Bohužel jsme museli odejít před poslední přednáškou (i když jsem se na „Maturity Level of Unit Testing“ opravdu těšil), protože náš autobus odjížděl 16:30.

Pak už jsem jen strávil 5 hodin v autobuse přemýšlením a urovnáváním myšlenek z konference. Doufám, že se dostanu k ještě jednomu článku, kde celkově zhodnotím své pocity, ale alespoň ve zkratce – byla to výborná zkušenost, potkal jsem se s několika opravdu chytrými lidmi, získal jsem mnoho nových informací a zjistil, že ne všechno, co si myslím, že dělám správně, tak skutečně dělám. Takže děkuji organizátorům (a těm pěkným hosteskám) a doufám, že se sem za rok opět podívám. Nebo že by už na jarní edici?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *