Odesílání a příjem emailů přes Mailgun

Až donedávna jsem všechny své weby a emaily hostoval u známého na jeho hostingu, ze staré známosti. Usoudil jsem však, že nastal čas, abych si své služby a weby spravoval sám a jak sem již nastínil v minulém článku, začínám si vše postupně přesouvat do svojí správy. Ještě než jsem měl pořízenou VPS přišel na řadu email. Služba poměrně kritická, přes kterou dalo by se říct denně komunikuji. Chvilkový výpadek v řádu hodin nic hrozného nezpůsobí, ale být několik dní bez funkčního emailu s tím, že „nevím, kde je zakopaný pes„, z toho jsem měl docela respekt. Chtěl jsem, pokud možno napřímo, využívat SMTP server nějaké zaběhnuté služby, která bude v ideálním případě zdarma. Jak čtení tak psaní emailů jsem chtěl řešit přes Gmail, jehož rozhraní mi mnohem více vyhovuje než Hotmail od Microsoftu. Shodou okolností však spolužák ze střední řešil stejný problém pár měsíců přede mnou a přivedl mě ke službě Mailgun.

mailgun

Mailgun je ve zkratce emailová služba pro vývojáře. Na vše mají API a co víc, služba je do 10 000 emailů měsíčně zdarma. Ano, z psychologického hlediska nemám moc rád, když jsem takto limitován (protože „co kdybych najednou musel řešit tisíce emailů a oni mě odřízli„), avšak realita ukázala, že i limit o řád menší by mi bohatě stačil, protože měsíčně mi přes účet protečou spíše nižší stovky emailů. Nebudu zde psát podrobný návod (ten naleznete ve výše zmiňovaném článku) a vezmu to pouze v bodech doplněných o pár osobních postřehů.

První krokem je upravení MX, TXT a CNAME záznamů u domény tak, jak máte uvedeno v administraci Mailgunu. Po změně je bohužel nutné čekat na to, až se změna skutečně propíše, aby ji mohl Mailgun ověřit. Čekání mi zásadně zkrátily Flush Cache pro Google Public DNS a CacheCheck od OpenDNS. Pokud máte navíc domény registrovány na Subregu, můžete si v nastavení DNS kliknout na záložku „Diagnostika„, kde přesně vidíte, kde všude se již vaše změny propsaly.

diagnostika-dns

Po ověření domény již nic nebrání tomu nastavit si v Gmailu vaší emailovou adresu a uvést k ní SMTP server Mailgunu. Veškeré tyto údaje naleznete v administraci. Emaily tedy odesílat můžeme, teď zbývá ještě jejich příjem. V současné chvíli totiž všechny emaily končí u Mailgunu, ale nikam jinam se nedostanou…

Aby fungoval i příjem, tak je akorát nutné nastavit routu v Mailgunu tak, aby všechny emaily na vaší současnou emailovou adresu (např. me@example.com) přeposlala na vaši adresu na Gmailu. např. pugs.are.awesome@gmail.com).

mailgun-route

Pokud vám dorazí nějaký email, přepošle se na Gmail a můžete na něj normálně odpověď s tím, že jako odesílatel bude originální emailová adresa, ne gmailová.

Dashboard Mailgunu je skvěle zpracovaný a poskytuje dostatek grafů a informací pro podobné „grafofily“ jako já. Ke každému emailu si můžete dohledat, kdy byl odeslán, kdy ho přijal Mailgun a jestli byl doručen příjemci, případně proč byl odmítnut. Také na měsíčním přehledu vidíte, kolik jich přišlo, kolik odešlo a bylo doručeno nebo zamítnuto…

mailgun-graf

Osobní zkušenost mám zatím cca měsíc a rozhodně si nemůžu stěžovat. Všechno šlape jak má, emaily bez problému chodí a pokud je někde problém, lze vše dohledat u logů. A synchronizace do Gmailu probíhá (díky přeposílání) okamžitě, na rozdíl od Hotmailu, který si emaily stahovat tak jednou za půl hodin až hodinu…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *