Proč boti nejsou další velká věc…

… pro mě a podle mě. Přečetl jsem hodně článků o (FB) botech. Jak změní způsob, kterým si objednáváme služby, konzumujeme obsah… Ale reálná zkušenost vydá za desítky článků, tak jsem se rozhodl je vyzkoušet sám. Ze Seznamu známých botů jsem si vybral TechCrunch a … no …

Možná jen nejsem cílová skupina, ale od kdy je toto nějak uživatelsky přívětivé a poskytuje nějaký uživatelský zážitek?

Jakože co? Právě jsem to otevřel a už se mám k něčemu upisovat? Ne, díky. Ale tlačítka stále zůstávají, tak můžu klikat, jak o život.

TechCrunch Bot clickfest

Jsem trochu zmaten. Přihlásil jsem se k odběru? Sedmkrát? Nebo jsem ho úspěšně zrušil? Kdo ví. No ale co, zkusím nějaké téma – „boti„.

TechCrunch Bot topic search

Tohle vlastně není zas tak špatné, prostě CLI pro vyhledávač TechCrunch. O ano, vracíme se zpět z GUI k CLI… Zkouším první článek přes tlačítko „View on Web“ a podle očekávání jsem přesměrován na jejich stránky, ale … další zpráva od bota?

Ne, nechci žádné doporučení, jen si chci přečíst článek! A nemyslím si, že by to bylo nějak personifikované … na základě jednoho článku … který jsem ještě ani nezačal číst. Když už jsem ale zpět v Messengeru, zkouším druhé tlačítko, „Read here„.

TechCrunch Bot article in Messenger

Ale ne…

TechCrunch Bot paging

Neee!

TechCrunch Bot paging

Tři odstavce textu a musím dvakrát klikat, abych si je přečetl? S kamarády si píšu delší zprávy a taky je nerozděluji na více částí. Ihned se mi nabízí další doporučované článku, stejné jako před tím, jen kromě toho přečteného. Zajímá mě, co dalšího můžu s botem dělat. První myšlenkou je napsat „help„, jelikož si připadám, jako v terminálu. Velká škoda, že bot takový pocit nemá a tak mi nabízí články na téma „pomoc“. To mi asi tak stačí, články očividně nejsou vhodný materiál pro Messenger boty. Pojďme zkusit něco jiného, něco, co lépe pasuje do schématu „jasná otázka > jasná odpověd„. Počasí.

O víkendu jedu do Basileje ve Švýcarsku a tak mě zajímá, jaké tam budu mít počasí, jelikož budu nejspíše spát venku bez stanu.

Poncho Bot is confused

No, to šlo rycheů. Ale dobře, ještě jednu šanci mu dám. Alespoň zná příkaz „help“. A jeho výstup popravdě není vůbec špatný.

Poncho Bot help

Očividně se jen špatně ptám. Zkusím to jinak.

Poncho Bot weather for Basel

To je ono! Konečně informace, kterou jsem hledal. Sice nebylo hned jasné, jak se správně zeptat, ale alespoň jsem si to mohl dohledat.

Jak vidíte, boti někdy fungují dobře, někdy hůře, někdy úplně jinak, než byste čekali. Stále ale nevidím důvod, proč bych měl toto používat na denní bázi. A stejný pocit mám i z hlasových asistentek jako je Cortana nebo Siri. Je to přijemné technologické demo, se kterým je sranda si hrát, ale jaký je pro normálního uživatele rozdíl v tom, jestli napíše „weather in Basel“ do Messengeru nebo „weather Basel“ do terminálu (za předpokladu, že má nainstalovaný nějaký program „weather“)? Vítejte zpět v CLI!

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *