Půl roku na studených sprchách

Začátkem letošního roku jsem s výběrem předsevzetí zabrousil (po roce abstinence) opět do oblasti související se zdravím a sportem a vybral si pravidelné studené sprchy, abych si sám na sobě ověřil, jak moc jsou prospěšné a jak se po nich budu cítit.

tepla-vs-studena

Za posledních 6 měsíců jsem si ani jednou nedal teplou sprchu. Studenou sprchu si dávám pravidelně každé ráno jak vstanu, večer než jdu spát a po každé fyzické aktivitě. Když jsem na cestách, vždy se snažím alespoň jednu denně (ať už ráno, nebo večer), jediné, co si vybavuji, že kdy jsem vynechal, bylo na tripu v Basileji (tam jsem ale zase solidně zmoknul). Jaké jsou tedy mé postřehy?

Studená voda je pořád stejně studená
Ze začátku jsem si myslel, že po nějaké době si na studenou vodu zvyknu a nebudu jí tolik vnímat. Ne… Studená voda po půl roce je pořád stejně studená jako na začátku a vyvolává úplně stejné pocity. Jediné, co se mění je, že se neklepu zimou a ve studené vodě vydržím déle.

Rýmička a kašílek se nekoná
Dříve jsem, především v zimních měsících, docela dost trpěl na rýmu a kašel (prostě takové ty chlapské smrtelné nemoci). Letos nic. Teda, jednou, když byli nemocní všichni kolem, jsem se pár dní necítil úplně svěží, ale nic, co by mě donutilo zůstat doma.

Rychlejší regenerace
V únoru jsem zvládnul přes 30 tréninků za měsíc, zaběhl půlmaraton a zúčastnil se strongman závodů. Možná placebo, možná díky studeným sprchám. Každopádně je super pocit, když jde člověk z hodinového kruhového tréninku, tělo rozpálené, a vleze pod studenou sprchu.

Mentální otužování
Ono není žádné terno vylézt (obzvlášť v zimě) z vyhřáté postele a nasměrovat své první kroky pod studenou sprchu. Na jednom videu o výhodách studených sprch to bylo zmiňované a je to tak – není špatné mozek naučit, že i když je něco nepříjemné, stejně to podstoupí.

Rychlé usínání a dobrý spánek
Pokud trpíte nespavostí, nebo vám dělá problém usínání, neznám zatím nic lepšího, než si dát opravdu ledovou sprchu, prochladit tělo a pak zalézt pod peřinu. Během 10 minut většinou spím jak dřevo.

Žádné vyrážky
Dřív jsem, hlavně na jaře, trpěl hodně na vyrážky – nohy, ruce, hrudník. Letos jsem tento problém řešit nemusel.

Rychlejší nastavení správné teploty
Když se člověk sprchuje „normálně“, mnohdy dá docela zabrat, než nastaví správnou teplotu. Tento problém už nemusím řešit. Prostě otočím pouze modrý kohoutek, nebo páčku nastavím vpravo a hned mám požadovanou teplotu.

Pokud chce někdo něco podobného zkusit, určitě doporučuji. Každému tělu ale funguje něco jiného, znám lidi, kteří studenou sprchu dávají až po teplé, nebo si sprchují jen dolní část těla. Nejlepší je si prostě vyčlenit třeba měsíc a zkusit to sám, což je vlastně nejlepší způsob na většinu věcí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *