Soukromí je důležité, pokud za něj nedostaneme slevu

Člověk nemusí být specialista na českou ecommerce scénu, aby zaregistroval současný „boj“ mezi Alzou a Heurekou. Podstatou sváru je odchod Alzy z Heureky, jelikož nevěří tomu, že Heureka je nezávislý cenový porovnávač a že data, kterými disponuje, mohou být použita jejich konkurencí (Rockaway, pod který Heureka spadá, vlastní několik dalších velkých eshopů). Alza odstratovala kampaň „Bez Heureky“ (#bezheureky), kde nabádá ostatní obchody k odchodu ze srovnávače. To ale nebyl hlavní impuls pro tento článek a nebudu zde hodnotit jejich rozhodnutí (i když mu rozumím).

bez-heureky

Hlavním impulsem byly diskuze pod skoro každým článkem na toto téma. Lidé, kteří jsou rádi, že Alza odešla, protože má stejně vysoké ceny. Nebo že mají falešné slevy. Nebo za maskota zeleného mimozemšťana. Nebo [vložte co chcete]…

bez-heureky-discussion-1

bez-heureky-discussion-2

bez-heureky-discussion-3

No, ale co když je vyšší cena kompenzována vyšším servisem pro zákazníky? A můžete mi ukázat eshop, který se slevama … no … nečaruje? A skutečně má maskot takový vliv na nakupující? Nezajímá vás spíše vaše soukromí?

Konečně se dostávám k podstatě věci. Nikoho nezajímá, že Heureka skutečně má záznamy o všech vašich nákupech (napříč všemi eshopy, které ji používají. Však se podívejte do dokumentace a uvidíte, jaká data se posílají. Pro každou objednávku, ne jen pro tu, která šla přes Heureku. To je hodně hodnotných dat o vašich zvyklostech při nakupování, ne?

Je sranda číst diskuze o reklamách, jejich blokování, sledování uživatelů. Každý je najednou tajný agent, vědec pracující na léku proti rakovině nebo někdo, kdo má v počítači mega super tajná data. Když ale dojde na soukromá data, která mohou být vyměněna za slevu nebo nižší cenu, je ztráta soukromí úplně v pohodě…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *