Tří měsíce v Seznam.cz

Březen 2016 byl měsíc, kdy jsem se rozhodl učinit poměrně zásadní změnu ve svém profesním životě. Po více než dvou letech jsem změnil práci a po více než cca 7 letech technologii. Práci jsem měnil z Mall.cz na Seznam.cz a technologii z PHP na Python a protože koncem května to byly tři měsíce, co jsem nastoupil a vypršela mi tak zkušební lhůta, rád bych trochu své rozhodnutí zpětně zhodnotil…

Začnu u technologie, tj. změna z PHP na Python. Někteří mě odrazovali, jiní podporovali, sám jsem si o tom načetl poměrně dost článků a srovnání a vyšlo mi z toho, že se nechci ve svém věku „zasekat“ u webového PHP, ale vydat se směrem univerzálnějšího Pythonu. Zároveň také moc nevěřím na „nauč se doma po večerech„, ale dávám přednost tomu, když se mám možnost učit od zkušenějších lidí a pracovat s technologií na denní bázi, protože vím, že první rok v Mallu mi o PHP dal víc, než několik let programování doma na koleni. Zpětně změnu technologie hodnotím jedině pozitivně – Python je jednoduchý jazyk, dobře se v něm píše, svým způsobem je to zábava, existuje velké množství balíčků a v neposlední řadě si myslím, že mi to může do budoucna otevřít dveře k projektům (i finančně) zajímavějším než s PHP…

Toliko k technologii, a co zaměstnavatel? Seznam je nejúspěšnější česká internetová firma, která tvoří podstatnou část českýho internetu. Firma, která generuje přes miliardu zisk, má data, technologie a stovky vývojářů. Pro mě jasná rovnice: brand + stabilita + hodně možností k učení a posunu. Dostat se sem v mém případě obnášelo dvě algoritmické domací úlohy v Python / C++ / Javě, sezení z HR a teoretický test na počítači (stylem A / B / C / D) a na závěr osobní pohovor s potenciálními budoucími vedoucími, rozebírání životopisu, odpovídání na otázky a nějaké to programování na tabuli.

Nástup sám o sobě je bezproblémový – po celou dobu výpovědní lhůty mi byla HR k dispozici na dotazy, byl jsem v kontaktu i s budoucím šéfem a mohl si tak zjistit, co mě čeká za konkrétní technologie, knihovny… a pár dní před nástupem jsem si mohl vybrat mezi Mac OS, Windows a Linuxem.

První den je zaškolovací – vzájemné představení, představení firmy, seznámení s jejími hodnotami, osobní představení managementu, prohlídka prostor a převzetí techniky. Za nějakých 6 hodin ví člověk do začátku vše potřebné a může jít domů.

Druhý den už člověk nastupuje normálně do svého týmu, kde následuje seznámení, instalace prostředí no a pak už taková ta klasika – snaha o to co nejdřív zapadnout a zapracovat se. V mém případě jsem v 9-ti členném týmu vývojářů a pracujeme na reklamních systémech (takže opět pracuji na službě, kterou koncový uživatel moc nevidí). Vývoj jede na Scrumu, byť se v některých drobnostech liší od toho, jak mě ho v Mallu naučil Ondra Střeštík. Ale Scrum nikdy nebyl o tom nastavit jednotné dogma, tak mám alespoň možnost porovnávat.

V bodech bych rád shrnul také plusy a mínusy Seznamu, ale nebudou to žádné PR kecy, ale prostě popis toho, jak to vnímám já.

Plusy

 • Neformální prostředí. Jo, já vím, že tohle je asi nejčastější PR kec, kterým se chvástá každá druhá firma, ale tady to tak vážně je. S každým, včetně managementu, si hned od začátku tykáte (takže se nestane, že vás postarší paní seřve v kuchyňce, co ji to jako takový ucho má co tykat). Není problém komunikovat s kýmkoliv napřímo.
 • Používá se hlava. Spoustu věcí prostě funguje logicky. Stravenky se dostávají na měsíc dopředu a programátoři mají admin práva na počítače, protože to prostě dává smysl.
 • Flexibilní pracovní doba. Zažil jsem píchačky 9:00 – 17:30 a zažil jsem „flexibilní“ pracovní dobu, kde je flexibilní jedna hodina. V Seznamu je potřeba být dostupný mezi 10:00 – 15:00 a zbytek si člověk může odpracovat kdykoliv mezi 6:00 – 22:00. Jediné, na co se hraje, je měsíční součet 160 hodin, jinak není problém chodit začátkem měsíce do práce na 5 hodin a prostě si to nadělat ke konci.
 • Intranet. Nejlepší, co jsem kdy viděl. Veškeré informace o děnní ve firmě, přehled docházky, dovolených, dokumentů, firemní fórum, vzdělávací kurzy, adresář včetně fotek, kontaktů a mapky, jak se ke komu dostat – to vše na jednom místě.
 • Informovanost zaměstnanců. Souvisí s předchozím bodem. Zaměstnanci jsou informováni o tom, jak se firmě daří, jaké jsou plány a co se kde děje. Pravidelně dostáváme monitoring médií a legislativních změn a koncem týdne vždy ještě jednou výběr zajímavostí ze Seznamu.
 • Vzdělávání. Vedle návštěv různých konferencí jsou zde i interní školení, přednášky pořádané ostatními vývojáři a e-learning sekce s videokurzy.
 • 360° hodnocení. Takže to není jen o tom, že nadřízený hodnotí vás, ale hodnotí vás i všichni, se kterými spolupracujete. A na oplátku vy hodnotíte svého nadřízeného u jeho nadřízeného.
 • Produktové týmy. Nic moc jako „vývojové oddělení“ tu není. Každý produkt má svůj tým složený z vývojářů, produkťáků, koordinátorů, supporťáků… Vedle toho, že se tak všichni soustředí pouze na jeden cíl a nepřelévají se podle potřeb oddělení na jiné úkoly se také teambuildingy a různé společné akce pořádají právě po produktových týmech.
 • Cafeterie. Popravdě jsem vůbec netušil, co od ní mám čekat. Ale je to prostě tak, že na rok dopředu dostanete určitý kredit (podle odpracovaných let) a za něj si pak můžete pořídit různé slevy, kupony, den volna navíc nebo třeba kredit na DámeJídlo.
 • Oddělení dělají, co mají dělat. PR oddělení se stará o to, aby se o Seznamu neustále psalo, HR objíždí různé konference, přednášky a školy a snaží se, aby se Seznam dostal do podvědomí potenciálních uchazečů.

Mínusy

 • Angličtina. Seznam je čistě česká firma a proto je podpora angličtiny tak nízká. Je sice možné si přes Cafeterii doplatit kurz, ale lekce přímo pro zaměstnance nejsou, s výjimkou vedoucích pozic.
 • Nasazování do produkce. Nevím, jak v ostatních týmech, ale do produkčního prostředí se nedostane nic, co neprojde rukou administrátorů. Trochu mi tu v tomto chybí nějaká dobře udělaná CI pipeline.

To je tak všechno co mě napadá, ale pokud by se chtěl někdo na něco dalšího zeptat, jsou k dispozici komentáře pod článkem.

Mohlo by se vám líbit...

komentáře 4

 1. Veggie napsal:

  A máte teda tu věštkyni?

 2. Doli napsal:

  Ad angličtina: Stejný kurz jako pro vedoucí se dá domluvit i pro řadové vývojáře, pár takových co tam chodí znám. Jen to musí schválit dostatečně vysoká šarže.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *