Tři věci pro lepší spánek

Upozornění: Toto není žádný z mnoha „Dělejte těch X věcí a vydělejte milion, kupte si loď a ožeňte se s prsatou blondýnou“ článků. Hodně takových jsem přečetl a nemám v úmyslu psát další. Následující tři body fungují pro mě, praktikuji je (relativně) dlouho a možná je to jen placebo, ale … koho to zajímá, když to funguje.

Studené sprchy
Od nového roku jsem neměl teplou sprchu. A vůbec mi to nechybí. Alespoň jednou denně (ráno nebo večer), ideálně dvakrát (ráno a večer) a po každém tréninku. Vedle lepší regenerace jakéhosi „mentálního cvičení“, kdy děláte něco nepříjemného každý den, je to super věc pro lepší spánek, konkrétně pro usínání. Když je mé tělo studené, ale již ležím v posteli, usnu za 10-15 minut a spím jak nemluvně až do rána.

Spánkové cykly
Spánkový cyklus trvá zhruba 90 minut a projdete v něm všechny fáze spánku (non-REM, REM a opět non-REM). Pokud se vzbudíte v půlce, cítíte se méně odpočatí, než když se vzbudíte na jeho konci, i s méně naspanými hodinami. Nebo alespoň u mě to takto funguje. V současné době tedy spávám 4.5, 6 nebo 7.5 hodin denně, podle toho, kdy jdu do postele. Pouze během víkendů dělám výjimku a nechávám tělo samo rozhodnout, kdy se vzbudí.

Zapnutí Leteckého režimu
Možná nejdůležitější součást mé přípravy ke spánku je zapnutí Leteckého režimu na mobilu. Dost možná placebo, ale ten pocit, že ležím v posteli a vím, že jsem offline a nevyruší mě tak žádná zpráva z hromadné konverzace, to je k nezaplacení. A ne, nikoho nezajímá, že jsem offline a neodpovím do pár minut.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *